Menj vissza   Tozo közösség > TÁPLÁLÉKKIEGÉSZÍTÉS > DIETETIKUS VÁLASZOL
Regisztráció Blogok Súgó Tagjaink Mai üzenetek Keresés Mai üzenetek Jelöld a fórumokat olvasottnak

DIETETIKUS VÁLASZOL Frank Jani dietetikusunk minden kérdésre,speciális témára válaszol.

Válasz

Téma lehetőségei Megjelenítési módok
Régi 2010-08-29, 00:14
motoros bandy logója
motoros bandy motoros bandy offline
Tozo.hu felhasználó

Belépés dátuma: 2010 May
Hely: százhalombatta
Kor: 40
Üzenet: 1,021
Blog bejegyzések: 7
Szavazó érték:: 19
motoros bandy  kiváló úton jár!!!!
válasz: Frank János dietetikus bemutatkozása

még egy kis okosság ami hasznos a szerzõ nem én vagyok ,kihangsulyozom nehogy jogdijjat kérjenek,, a bodybuilder.hu ról:

Mit tegyen akkor az, aki szálkásabb kinĂ©zetre vágyik, hogyan is vĂ©gezze az edzĂ©seit? A válasz egyszerĂ». NE változtass! Az edzĂ©seiden legalábbis ne. A diĂ©ta, a precĂ*zen belõtt tápanyagbevitel, a makrotápanyagok helyesen megválasztott aránya fog eljuttatni a cĂ©lodhoz. Sajnos enĂ©lkĂĽl nincs az a csoda szálkásĂ*tĂł edzĂ©s, amivel jelentõs javulást Ă©rhetsz el ezen a terĂĽleten. EgyedĂĽl a pihenõidõk csökkentĂ©se lehet indokolt, de a lehetõ legnagyobb sĂşlyokhoz ilyenkor is ragaszkodni kell. Fogadjuk el, hogy a növekedĂ©shez hasonlĂłan a szálkásodás sem az edzĂ©s ideje alatt törtĂ©nik, a sĂşlyzĂłs edzĂ©s elsõdleges szerepe NEM abban áll, hogy edzĂ©s KĂ–ZBEN mennyi kalĂłriát Ă©getĂĽnk el, hanem hogy utána milyen az anyagcserĂ©nk sebessĂ©ge, Ă©s persze nem utolsĂł sorban, hogy milyen stimulust kapnak az izmaink, Ă©s hogy a sĂşlyzĂłs edzĂ©s milyen hormonális hatásokat eredmĂ©nyez szervezetĂĽnkben. Ezeket a szempontokat figyelembe vĂ©ve a nagy sĂşlyokkal vĂ©gzett, mondjuk Ăşgy, "hagyományos edzĂ©s" messze felĂĽlmĂşlja a köztudatban "szálkásĂ*tĂł edzĂ©skĂ©nt" keringõ edzĂ©smĂłdszereket!
Válasz idézettel
Régi 2010-08-31, 17:01
hani hani offline
Tozo.hu felhasználó

Belépés dátuma: 2008 Jun
Üzenet: 888
hani  kiváló úton jár!!!!

Idézet:
Eredeti szerző Gabcsika Üzenet megjelenítése
HĂşha na itt kezd nagyon tudományos lenni a beszĂ©lgetĂ©s. Csak, hogy a lĂ©nyeget kiragadjam. Csak az eu-ban van RDA %-ami valĂłjában a vitaminok , nyomelemek, ásványi anyagok hátárĂ©rtĂ©kĂ©t határozza meg egy termĂ©ken belĂĽl. Az RDA %-ot Ăşgy találták ki, hogy, ha a 2-3 szorosát is szeded be akkor se legyen semmi bajod. USA-ban nincs RDA õk egy másik rendszerrel számolnak, ezĂ©rt az USA-bol Ă©rkezett termĂ©kek (ideĂ*rnám, nem azok, amik esetleg magyarok, csak a cĂ©g telephelye be van jelentve USa-ba, vagy mĂ©g az sem) hatĂłanyagtartalma sokszor 3szor, sõt mĂ©g ennĂ©l többször is erõsebb, mint az EU-s.
C- vitaminbĂłl napi 6-8 g-ot is be lehet szedni, az hogy ez vesekövet okoz senki nem bizonyĂ*totta mĂ©g be. Tehát hĂĽlyesĂ©g. MĂ©g nekem sincs vesekövem
Ajánlom Neked Szeledi Gábor: Paleolit diĂ©ta cĂ*mĂ» könyvĂ©nek elolvasását!

Ha felkeltette az Ă©rdeklõdĂ©sedet a Gabcsi által emlĂ*tett paleoit diĂ©ta ezt olvasd el elõjárĂłban:

A piramis összedõl - a paleolit táplálkozásról

A kĂ©pzeletbeli háromszög tetejĂ©n a kis mennyisĂ©gben ajánlott Ă©lelmiszerek, az Ă©dessĂ©gek, a finomĂ*tott, fehĂ©r cukor Ă©s a kĂĽlönfĂ©le, elsõsorban állati eredetĂ» zsiradĂ©kok találhatĂłk.
A piramis második „kamrájába” a kĂĽlönfĂ©le hĂşsfĂ©lĂ©k, az ez alatt hĂşzĂłdĂłba a tejtermĂ©kek, majd a gyĂĽmölcsök Ă©s zöldsĂ©gek, a piramis aljára pedig a szervezetĂĽnk számára legfontosabb – a napi energiaszĂĽksĂ©gletĂĽnket leginkább fedezõ – Ă©lelmiszercsoportba tartozĂł Ă©telek (teljes kiõrlĂ©sĂ» gabonafĂ©lĂ©kbõl kĂ©szĂĽlt kenyĂ©r-, pĂ©ksĂĽtemĂ©ny-, tĂ©szta- Ă©s gabonafĂ©lĂ©k, burgonya, rizs, hĂĽvelyesek) kerĂĽltek.
Az utĂłbbi Ă©vekben ez alatt az „Ă©pĂ*tmĂ©ny” alatt mintha kissĂ© megmozdult volna a „talaj”. Egyre Ăşjabb Ă©s Ăşjabb táplálkozási reformötletekkel állnak elõ olyan laikusok, termĂ©szetgyĂłgyászok, sõt egyes dietetikusok is, akik a civilizált társadalmakban Ă©lõk egĂ©szsĂ©gi állapotának romlását egyĂ©rtelmĂ»en a helytelen (minõsĂ©gĂ», mennyisĂ©gĂ») táplálkozással hozzák összefĂĽggĂ©sbe.

Reform vagy deform?
A reformtáplálkozás hĂ*veinek táborához sokfĂ©le okbĂłl csatlakozhatunk. Kit az egĂ©szsĂ©ge megõrzĂ©sĂ©nek vágya, kit a gyĂłgyulásba vetett hit, kit a testsĂşlya karbantartásának vagy a testsĂşlyfeleslegĂ©tõl valĂł megszabadulásának vágya tesz egy-egy reformtáplálkozási irányzat elkötelezett hĂ*vĂ©vĂ©.
Mostanában a kĂĽlönfĂ©le egĂ©szsĂ©gmegĂłvĂł Ă©trendek, diĂ©ták (Atkins-, Pritikin-, vĂ©rcsoportdiĂ©ta, CandidadiĂ©ta, testkontroll, Scarsdale-diĂ©ta, grĂ©pfrĂştdiĂ©ta, választĂłdiĂ©ta) mellĂ© felzárkĂłzott egy meglehetõsen meghökkentõ, a kõkorszakba visszanyĂşlĂł táplálkozási alapelvekre Ă©pĂĽlõ, az eddig ismert táplálkozási piramist a talpárĂłl a fejĂ©re állĂ*tĂł Ă©trendi irányzat.
Vissza az õstermészethez?
Ez az egyre nagyobb körben terjedõ, új táplálkozási trend a paleodiéta, amely a kõkorszakban élõ ember étrendjét tekinti mintának. Lényege: visszatérés a kõkorszaki (elõ)ember étkezési szokásaihoz, élelmi alapanyagaihoz.
A paleoĂ©trend, illetve -diĂ©ta arra a meggyõzõdĂ©sre Ă©pĂĽl, hogy a gabonafĂ©lĂ©k, a nagy szĂ©nhidráttartalmĂş Ă©telek, a hĂĽvelyesek Ă©s a tejtermĂ©kek, mikĂ©nt a kĂĽlönfĂ©le tartĂłsĂ*tott Ă©s adalĂ©kanyaggal kĂ©szĂĽlt, valamilyen Ă©lelmiszer-termelĂ©si folyamaton átesett Ă©tel ekfogyasztása vezet el egy sor civilizáciĂłs egĂ©szsĂ©gi problĂ©mához (az Ă*zĂĽleti bántalmaktĂłl, az autoimmun-betegsĂ©geken át, a keringĂ©si vagy akár daganatos megbetegedĂ©sekig). Követõi nem használnak sĂłt Ă©s cukrot az Ă©telek Ă*zesĂ*tĂ©sĂ©hez.
E sajátos Ă©trendnĂ©l a piramis alapját, vagyis az egĂ©szsĂ©g megõrzĂ©se szempontjábĂłl legfontosabbnak Ă*tĂ©lt tápanyagokat a hĂşsbĂłl kĂ©szĂĽlt Ă©telek, az állati eredetĂ» zsĂ*rok, a gyĂĽmölcsök, zöldsĂ©gek, csonthĂ©jasok, valamint a tojás fogyasztása alkotja.

Az egyáltalán nem ajánlott, azaz egĂ©szsĂ©gre ártalmasnak Ă*tĂ©lt Ă©lelmiszerek, Ă©lelmi alapanyagok között ott találjuk a gabonákat, a belõlĂĽk kĂ©szĂĽlt pĂ©kárukat, tĂ©sztafĂ©lĂ©ket, kásákat, a hĂĽvelyeseket Ă©s a cukor minden változatát (a barna-, a nád-, a szõlõcukrot), a tejet Ă©s a legtöbb tejtermĂ©ket (tej, tĂşrĂł, egyes sajtfĂ©lĂ©k) is.

A paleolit Ă©tkezĂ©si trend hĂ*vei arra a – tudományosan mĂ©g nem bizonyĂ*tott – „tĂ©nyre” hivatkoznak, hogy a kõkorszaki emberek Ă©ppen az Ă©trendjĂĽknek, Ă©tkezĂ©si alapanyagaiknak köszönhetõen nem ismertek egy sor, ma nĂ©pbetegsĂ©gnek számĂ*tĂł nyavalyát, szervi megbetegedĂ©st. Nem szenvedtek csontritkulásban, nem kĂ*nozta õket Ă*zĂĽleti Ă©s reumatikus fájdalom, de a mai, ipari társadalmakban Ă©lõket megtizedelõ metabolikus szindrĂłmát (olyan rizikĂłtĂ©nyezõket jelentõ állapotot, amelyre elhĂ*zás, magas vĂ©rnyomás, magas vĂ©rcukorszint Ă©s kĂłros vĂ©rzsĂ*rösszetĂ©tel jellemzõ, amelyeknek egyĂĽttes jelenlĂ©te növeli a kardiovaszkuláris betegsĂ©gek Ă©s a diabĂ©tesz kialakulásának esĂ©lyĂ©t), az autoimmun-betegsĂ©geket (sokĂ*zĂĽleti bántalmak, szklerĂłzis multiplex stb.), allergiát vagy Ă©ppen daganatos betegsĂ©geket sem ismertĂ©k.
A „paleohitĂ»ek” szerint ennek legfõbb oka az, hogy a kõkorszaki emberek emĂ©sztõrendszere, fogazata, sõt genetikai „állománya” (genom) is arra az Ă©trendre predesztinálta õket, amelyet a maga termĂ©szetes formájában maguk körĂĽl találtak.
Ebbõl a felismerĂ©sbõl szĂĽletett meg a manapság terjedõben lĂ©võ paleotikus diĂ©ta alapvetĂ©se: csak azok az Ă©telek egĂ©szsĂ©gesek, amelyek a lehetõ legkevesebb „beavatkozáson” (õrlĂ©s, finomĂ*tás, tartĂłsĂ*tás) esnek át, tehát minĂ©l termĂ©szetesebb formában fogyaszthatĂłk, Ă©s Ă*gy könnyen emĂ©szthetõk, vagyis nem terhelik meg a szervezetet kĂĽlönfĂ©le – pangĂł – salak-, illetve mĂ©rgezõ anyagokkal.
E táplálkozási trend meglehetõsen szĂ»kre szabja az ajánlott/fogyaszthatĂłnak Ă*tĂ©lt Ă©lelmiszerek körĂ©t.

A paleolit étrend zöldségei:

articsĂłka, spárga, cĂ©kla, mindenfajta paprika, brokkoli, kelbimbĂł, káposzta, karalábĂ©, mindenfĂ©le saláta, gomba, karfiol, kelkáposzta, uborka, pitypang, padlizsán, zöldhagyma, hagymák, petrezselyem, tökfĂ©lĂ©k, retek, sárgarĂ©pa, petrezselyem, porcsin, alga, spenĂłt, paradicsom, vĂ*zitorma, kĂ*nai kel.

A paleolit táplálkozás során nem ajánlott ételek:

HĂĽvelyesek: babfĂ©lĂ©k, csicseriborsĂł, lencse, borsĂłk, amerikai mogyorĂł, szĂłja Ă©s szĂłjakĂ©szĂ*tmĂ©nyek.
KemĂ©nyĂ*tõtartalmĂş zöldsĂ©gek: burgonyafĂ©lĂ©k, kemĂ©nyĂ*tõtartalmĂş gyökerek, Ă©desburgonya, csicsĂłka.
Gabonafélék: árpa, kukorica, köles, zab, rozs, búza, rizs, vadrizs, hajdina.
Válasz idézettel
Régi 2010-08-31, 17:27
motoros bandy logója
motoros bandy motoros bandy offline
Tozo.hu felhasználó

Belépés dátuma: 2010 May
Hely: százhalombatta
Kor: 40
Üzenet: 1,021
Blog bejegyzések: 7
motoros bandy  kiváló úton jár!!!!

ez a paleobiszbasz egy baromság..aki igy akar téplálkozni ,tegye,, a vegák szintén elég fogyatékosan nyomják,a nem eszek húst ökörséggel.

paleolit táplálkozás során nem ajánlott ételek:

HĂĽvelyesek: babfĂ©lĂ©k, csicseriborsĂł, lencse, borsĂłk, amerikai mogyorĂł, szĂłja Ă©s szĂłjakĂ©szĂ*tmĂ©nyek.
KemĂ©nyĂ*tõtartalmĂş zöldsĂ©gek: burgonyafĂ©lĂ©k, kemĂ©nyĂ*tõtartalmĂş gyökerek, Ă©desburgonya, csicsĂłka.
Gabonafélék: árpa, kukorica, köles, zab, rozs, búza, rizs, vadrizs, hajdina.

ezek feldolgozatlen ételek,,hát akkor mirõl beszélünk?
Válasz idézettel
Régi 2012-04-11, 15:45
Yovena Yovena offline
Tozo.hu felhasználó

Belépés dátuma: 2012 Apr
Üzenet: 1
Szavazó érték:: 0
Yovena  kiváló úton jár!!!!

Szia János!
Kezdõ vagyok a komoly edzĂ©sek Ă©s táplálĂ©kkiegĂ©szĂ*tõk világában. Imádok snowboardozni,bicajozni, ezeknek a sportoknak folyamatosan hĂłdoltam amikor az idõjárás engedte.Reggeltõl estig tartĂł board illetve bicajtĂşrák során isostar nevĂ» sport italt szoktam inni, de a továbbiakban a komolyabb tekerĂ©shez szeretnĂ©k kis fehĂ©rjĂ©t edzĂ©s utánra, esetleg regenerálĂłt fogyasztani. Sajnos nem vagyok otthon a tĂ©mában, de Ăşgy tudom a szĂ©nhidrát bevitel nagyon fontos Ă©s elsõdleges. Ezzel kapcsolatban lenne egy nagy problĂ©mám, sav-bázis egyensĂşly felborulása miatt a szervezetemben tĂşlszaporodtak a rossz gombák melyek legfõbb táplálĂ©ka a szĂ©nhidrát, cukor. Emiatt teljesen el vagyok bizonytalanodva, hogy ihatok e sport italokat, vagy hogyan oldhatnám meg ezt a szĂ©nhidrát problĂ©mát. Továbbá laktĂłz Ă©rzĂ©keny is vagyok, szĂłval fehĂ©rjĂ©kbõl sem jöhet szĂłba minden Tudnál nekem javasolni valami megoldást?

Köszi, Yovena
Válasz idézettel
Régi 2012-04-26, 09:37
Béli logója
Béli Béli offline
Admin

Belépés dátuma: 2007 Nov
Hely: Budapest
Kor: 42
Üzenet: 1,143
Blog bejegyzések: 3
Szavazó érték:: 10
Béli hamarosan híressé fog válni! Béli hamarosan híressé fog válni!

Kedves Yovena!

Remélem, nem gond, hogy János helyett én válaszolok neked.

LaktĂłzĂ©rzĂ©kenysĂ©g esetĂ©n a Nature's Best Isopure tejsavĂł fehĂ©rje izolátumát nyugodtan ihatod edzĂ©s után egy adaggal vĂ*zben turmixolva.

A szakirodalom Ă©s egyĂ©ni meglátásom szerint a teljes szĂ©nhidrátmentes Ă©tkezĂ©st maximum 4-5 napig tudod betartani. Az edzĂ©s közbeni Ă©s utáni szĂĽksĂ©ges szĂ©nhidrát bevitelt pedig testsĂşlyodnak megfelelõen kellene kiszámĂ*tani.

További eredmĂ©nyes edzĂ©st kĂ*vánok!

Idézet:
Eredeti szerző Yovena Üzenet megjelenítése
Szia János!
Kezdõ vagyok a komoly edzĂ©sek Ă©s táplálĂ©kkiegĂ©szĂ*tõk világában. Imádok snowboardozni,bicajozni, ezeknek a sportoknak folyamatosan hĂłdoltam amikor az idõjárás engedte.Reggeltõl estig tartĂł board illetve bicajtĂşrák során isostar nevĂ» sport italt szoktam inni, de a továbbiakban a komolyabb tekerĂ©shez szeretnĂ©k kis fehĂ©rjĂ©t edzĂ©s utánra, esetleg regenerálĂłt fogyasztani. Sajnos nem vagyok otthon a tĂ©mában, de Ăşgy tudom a szĂ©nhidrát bevitel nagyon fontos Ă©s elsõdleges. Ezzel kapcsolatban lenne egy nagy problĂ©mám, sav-bázis egyensĂşly felborulása miatt a szervezetemben tĂşlszaporodtak a rossz gombák melyek legfõbb táplálĂ©ka a szĂ©nhidrát, cukor. Emiatt teljesen el vagyok bizonytalanodva, hogy ihatok e sport italokat, vagy hogyan oldhatnám meg ezt a szĂ©nhidrát problĂ©mát. Továbbá laktĂłz Ă©rzĂ©keny is vagyok, szĂłval fehĂ©rjĂ©kbõl sem jöhet szĂłba minden Tudnál nekem javasolni valami megoldást?

Köszi, Yovena

Jelenleg 1 látogató (0 tag és 1 vendég) böngészi a témát

Téma lehetőségei
Megjelenítési módok

Üzenetküldés szabályai